Aktuality

U nás se stále

něco děje...

Noark Electric Europe Sponzorství

Společnost Noark Electric je považována za silného hráče v oblasti vývoje, výroby a distribuce elektrotechnických přístrojů a komponentů. Naše činnosti jsou zaměřeny na to, aby přinášely hodnotu našim partnerům, ale i jejich zákazníkům. Věříme, že poctivá a tvrdá práce s chutí neustále posouvat věci dál, přináší dobré výsledky - v našem případě to jsou vysoce konkurenceschopné prémiové výrobky, která přinášejí našim obchodním partnerům a zákazníkům nové příležitosti k růstu. Noark se však snaží přinášet lidem nové příležitosti i v dalších oblastech, důkazem je, že podporujeme a sponzorujeme mladé talenty, ambiciózní sportovce a sportovní týmy, nebo inovativní projekty.

Vedle ze spolupráci s řeckým profesionálním basketbalovým týmem PAOK Soluň, který mimochodem dvakrát vyhrál řecký Basket League a v letošní sezóně se probojoval do finále, jsme rádi, že můžeme oznámit sponzoroství Ondřeji Bordovskému, profesionálnímu pilotu kluzáku, který se závodnímu plachtění na větroni věnuje od roku 2007 a je také členem reprezentačního týmu ČR.

Dnes se vám pokusíme přiblížit tento krásný, avšak ne příliš známý letecký sport a představíme si samozřejmě i Ondřeje Bordovského.

Stručně o plachtění​

Plachtění (Gliding) nemá nic společného s jachtingem (v češtině často zaměňováno), ale jde o létání bez motoru, jenom s využitím stoupajícího vzduchu. Létá se s větroni, nejde tedy o závěsné kluzáky ani o paragliding. Piloti vyrážejí na přelety - lety po předem deklarovaných tratích, které se snaží prolétnout co nejrychleji. V našich krajích to jsou nejčastěji tratě 100-500km a průměrná rychlost se potom pohybuje kolem 65-80km/h. A to vše díky přírodě, která dává řadu možností, jak získat výšku a udržet se ve vzduchu. Při plachtění je člověk tedy skutečně závislý na přírodních silách.

Zkontaktovali jsme Ondřeje s prosbou o krátký rozhovor, zde vám ho přinášíme.

V první řadě, mohl byste se nám prosím krátce představit?
V krátkosti. Ing. Ondřej Bordovský, narozen v roce 1983. Jsem členem aeroklubu Krnov, kde létám od roku 1997 na kluzácích. K dnešnímu dni mám nalétáno cca 1900 hodin a 80.000 km. Jsem držitelem výkonnostního odznaku "Zlaté C se třemi diamanty" (přelet na 750km vzdálenost, převýšení za pomoci přírody 5000m a délka letu nad 5hod). Závodnímu létání se věnuji od roku 2006.

Proč jste si vybral zrovna tento sport?
Historicky v mé rodině létal můj strýc a můj otec na větroni. Chodit do letištního prostředí bylo přirozené a jakmile člověk poprvé letí, jednoduše zjistí, že tento sport musí provozovat.

Jak dlouho už "plachtíte" a jaké byly vaše začátky?
Základní výcvik jsem absolvoval v roce 1997 a 1998 kdy jsem zakončil výcvik pilotními zkouškami. Poté jsem se chvíli věnoval létání okolo "komína" a pak jsem v roce 2003 začal létat motorově. Na motorových letadlech má k dnešnímu dni nálet cca 400 hodin. V roce 2006 jsem ale přišel na chuť závodnímu létání a v roce 2016 jsem se stal členem reprezentačního družstva a tentýž rok jsem se zúčastnil mistrovství světa v australské Benalle. V reprezentačním družstvu jsem se udržel do dnešního dne a letos mne čeká závod na mistrovství světa v polském Ostrowě.

Jakého dosaženého výsledku si ceníte nejvíce?
Odpověď není úplně jednoduchá, výsledek při létání jednotlivce - uletěných 750km v České republice. Dále výsledek na závodu - 3 místo na mistrovství ČR v klubové třídě a v posledních dnech je to slétanost s mým týmovým kolegou Radkem Krejčiříkem. Této spolupráce si velmi cením, jelikož v našem sportu jde o týmovou práci a věřím, že letošní mistrovství světa se vydaří. V plachtění se učíte novým věcem každý přelet a to je na tomto sportu zajímavé.

 

Co pro Vás znamená sponsorství od NOARKu, řekněte nám přínosy, v čem vám to třeba ulehčilo přípravu na sezónu?
V první řadě je to jistě prestiž nosit vaši značku na stroji, na kterém létám. Létání je finančně náročný sport a já si velmi cením, že Vaše společnost dostala chuť se pustit do něčeho nového a zkusí podpořit i sport, který není tak masový. Nicméně se jedná o sport velmi zajímavý a i když se to nezdá, velmi náročný.  
Vaše podpora mi pomohla zúčastnit se mezinárodního závodu ve slovenské Prievidzi.

Jaké jsou vaše plány v letošní sezóně a na jaké závody se můžeme těšit?
Závod na Slovensku je již za námi. Obsadil jsem 7. místo, kde na předních pozicích byli úřadující mistr a vícemistr Evropy. S týmovým kolegou jsme porazili úřadujícícího vícemistra světa. Následovat bude mistrovství ČR a poté mistrovství světa v polském Ostrowě.​